O SzlakuO Szlaku AktualnościAktualności Zaplanuj wycieczkeZaplanuj wycieczkę Praktyczne informacjePraktyczne informacje Twoja przygodaTwoja przygoda MultimediaMultimedia BlogBlog Miejsca przyjazne rowerzystąMiejsca przyjazne

Muzeum Janka Kráľa

_
<
Kategoria:
Lokalne atrakcje turystyczne
Telefon:
+421 44 552 25 54
Adres:
03101 Liptovský Mikuláš, Námestie osloboditeľov 1120/31, 040 01 Staré Mesto, Słowacja

Opis

W siedzibie muzeum – znajduje się ekspozycja Rozdziały z historii miasta Liptowski Mikulasz, która przedstawia jego ponad 700 – letnią historię. W tym miejscu można się również dowiedzieć dlaczego kościół Św. Mikołaja jest tak ściśle powiązany z historią miasta i zobaczyć jak wyglądał na przestrzeni wieków. Tutaj poznamy losy najbardziej znanego słowackiego zbójnika Juraja Janosika i sposobie, w jaki został stracony. Zaglądniemy do warsztatu garbarza, ale również do pokoju poety okresu romantyzmu Janka Krála lub do mieszczańskiej jadalni. Ekspozycja prezentuje również początki sportu i turystyki w Liptowie. Na końcu przeniesiemy się do lat drugiej wojny światowej, transportów Żydów i ciężkich walk o wyzwolenie miasta. W podziemiach muzeum urządzono małą, ale wyjątkową ekspozycję – Jánošík izba tortur. W pobliżu miejsc, w których trzysta lat temu był sądzony legendarny zbójnicki komendant Juraj Jánošík, znajdują się protokoły z jego dobrowolnego i „okrutnego” przesłuchania. Oprócz historycznych narzędzi tortur, jak hiszpańskie buty, ława tortur przynosi więcej informacji o drastycznych metodach stosowanych w procesie Janosika i o czasach, w których żył.

Aktualności
Konkurs fotograficzny "Impresje z questu na Szlaku wokół Tatr"
Wspólnie z Fundacją Mapa Pasji zapraszamy do udziału w konkursie na fotografie z miejsc na trzech trasach questu rowerowego na Szlaku wokół Tatr. Na relacje fotograficzne czekamy do 13.12.2020. Na zwycięzców czekają cenne nagrody!
Questing na Szlaku wokół Tatr
Oto kompletny, trzyczęściowy quest na Szlaku wokół Tatr!
Spiski quest na Szlaku wokół Tatr
Dla wszystkich rowerowych odkrywców Szlaku wokół Tatr i naszych pięknych regionów Podhala, Spisza i Orawy ostatnia część naszej niespodzianki!
^